2021 Scholarships

Each spring, we typically hold a celebratory event to honor our scholarship recipients and donors. This event is always one of the highlights of our year but the pandemic interrupted our usual plans. Despite that, we didn’t want to let our 2020-21 star students and donors go unrecognized.

We are pleased to present this video tribute featuring several of our donors and students along with a full list of all of our donors and students. We hope to see you for an extra special event in the Spring of 2022!

UnitAwardDonorRecipient
African and African Diaspora StudiesW. Michael Ross ScholarshipDA LeonardKayla Chambers
AnthropologyAnthropology Preliminary Dissertation Research Award from the Frances A. Ross TrustThe estate of Frances A. RossAnn Eberwein
Dr. Robert Ritzenthaler Memorial ScholarshipThe late Pat RitzenthalerAnastasia DeMaio
Mikayla Fehring
Aislinn Sanders
Leonard Family Anthropology FellowshipDA LeonardAbby Forster
Atinc Gurcay
Sol Tax Scholarship
The Sol Tax Trust Fund
Brian McConnell
Allison Kotowicz
Timmis Maddox
Alycia Lewis
Amy Klemmer
Catherine Jones
Sean McConnell
Ashley Brennaman
Anonymous*
Art History
Friends of Art History Scholarship
Friends of Art History
Grace Mussell
Jeffrey R. Hayes Research Award
The estate of Jeffrey R. Hayes
Hannah Rillie
Emmaleigh Huston
Danielle Paswaters
Lawrence R. Hoey Memorial Prize
Friends of Art History
Danielle Paswaters
Nadine Walter Memorial Scholarship
The late Leo and Luella Walter
Rachel Shermock
Sarah Honaker
Biological Sciences
Clifford H. Mortimer Award
The late Clifford H. Mortimer, Christine Heimann
Shanice Crystal Piango
Nathaniel Thorngate-Rein
Allison Driskill
Greater Milwaukee Foundation Louise Neitge Mather Scholarship
Greater Milwaukee Foundation Louise Neitge Mather Fund, Carmen Witt
Olivia Feagles
Hutto-Erdman Conservation Scholarship
Aldo Leopold Conservation Club
Audrey Schlais
Stephan Girard
James & Dorathea Levenson Ecology and Field Biology Fellowship
James and Dorathea Levenson
Wendy Semski
Olivia Feagles
Kane Stratman
James D. Anthony Memorial Scholarship
The late Margaret Anthony
Michael Kneiert
Hailey Davis
Vidhya Basak
Lilly Perkins
James J. Magnino M.D. Scholarship
The estate of James J. Magnino
Laura Rolfs
Keziah Knibbs
Joseph G. Baier Memorial Scholarship
Joan Baier Peterson and family
Cheyenne Tetzlaff
Rachel Conrad
Jacob Grothjan
Samer Alanani
Nicole Chavez
Peter J. Salamun Scholarship
Charles P. Salamun, The late Lorraine Salamun
Shanice Crystal Piango
Raymond E. Hatcher Memorial Scholarship
Friends and Family of Raymond E. Hatcher
Sumona Dhara
Biswarup Banerjee
Vatricia McClurg
Hannah Edens
Robert Costello Botany Scholarship
Paula J. Thompson
Cing Kiim
Ruth I. Walker Memorial Scholarship or Award
Friends and Family of Ruth I. Walker
Alexis Strottman
Anthony Sabatino
Cody Drozd
Clinton Sergi
Heather Leskinen
Wendy Semski
Nicole Thunes
Kerry Brown
Kane Stratman
Shashini Welmillage
Jessica Derosier
Hailey Davis
Jenna Swiertz
Sophie Fournier
Anonymous*
Center for 21st Century Studies
Tennessen Fellowship
The Tennessen Fellowship Fund
Laya Liebeseller
Center for International Education
CIE Foreign Language and Area Studies Fellowship
Federal Grant Funding
Gianna Rupnick
Connor Lynch
Jazmin Ramos
Justina Cheng
Panhou Lee
Alphia Korpela
Joseph Lundell
Paulette Winkels
Hannah Miller
Britney Hayes
Alec Hoffman
Anthony Miller
Greater Milwaukee Foundation Victor Vega Educational Scholarship
Greater Milwaukee Foundation Victor Vega Educational Fund
Christian Omar Doig Ruiz
Manuel Santos Quispe Villaverde
Gabriela Mariel Ramos Figueroa
Roberta and J. Martin Klotsche Scholarship
J. Martin and Roberta Roberts Klotsche Trust
Amy Lee
Grace Ingham
Center for Latin American & Caribbean Studies
CLACS Foreign Language and Area Studies Fellowship
Federal Grant Funding
Ryan Ammerman
Naomi Esquivel
Jomarie Coloriano
Maren Hawkins
Vanessa Schlais
Chemistry & Biochemistry
Department of Chemistry Award
John Kinlen, Lynn Moscinski, Sigma-Aldrich, Steven Socol, Sterling Pharma SolutionsMatida Bojang
Md Yeunus Mian
Jordyn Zalewski
Quintus Owen
Elizabeth Merkel
Chelsey Lecus
Reuben Fortier
Gabrielle Haskins
Nicole Carlson
Bruce Yang
Aliece Novitski
Sepideh Rezvanian
Alexander Vincent
Ethan Kub
Anonymous* (3)
Gloria Moczynski Student Teacher Award
The estate of James J. Magnino
Alexander Drena
David Schreurs
Elizabeth Merkel
David Koltermann
Peter Kovacic Award in Organic Chemistry
The estate of James J. Magnino
David Deshpande
Peter Kovacic Scholarship
The estate of James J. Magnino
Alexis Stauffacher
Sosnovsky Award for Excellence in Graduate Research
The late Christine and George Sosnovsky
Nemanja Vuksanovic
Tania Mutchie
Md Shadiqur Roni Roni
College of Letters & Science
Access to Excellence Scholarship
Paul Coldagelli, Scott Karempelis, Mary Morrison, Gilbert Walter, Mary Zaborski
Katherine Kolpin
Maggie Butz
Danielle Anderson
Heather Jaklin
Calleigh Wondra
Shannon Siebers
Anonymous*
Assurant Health Target MD Scholarship
The former Assurant Health Corporation
Juanadrian Lezama
Lilly Perkins
Dana Shudy
Anthony Sabatino
David Deshpande
Nadia Tabit
Matida Bojang
Ethel Sloane Memorial Scholarship
Friends and Family of Ethel Sloane
Kimberly Dood
Gertrude Eichstaedt Scholarship
The estate of Gertrude Eichstaedt
Jasmine Allen
Caroline Manna
Peyton Bendis
Rachel Blank
Edgar Leon Gomez
Jenna Arnold
Emily Fedewa
Hoye Scholarship
Carrie (Nichols) Hoye and Jeffrey Hoye
Nicole Carlson
Anna Kaminski
Natallie Witek
Olivia Peterson
Doris Katicic
Nicholas Birschbach
Anonymous*
Jan and Tom Montiegel Scholarship
The estate of Jan and Thomas Montiegel
Grace Mussell
Alyssa Fehrman
Grant Thomas
Shyann Franklin
Katie Schneider
Angela Piazza
Zoe Farrell
Sara Tongusi
Isabelle Korpela
Jeffrey K. Kunkel Scholarship
Reverend Mary Elyn Bahlert and Reverend Jeffrey K. Kunkel
Alexis Sanchez
Joan Marie Scholarship
Friends and Family of the late Joan Marie, Deona and Brian Mickens
Deja Kabore
Martine Darmon Meyer Scholarship
The estate of Martine Darmon Meyer
Prentiss Black
Mary and Wayne Wolski Scholarship
Mary and Wayne Wolski
Wesley Hines
Mary Angeli Sell Scholarship for First Generation Students
Anonymous
Marissa Zarda
Emily Siegel
Seth Kochheiser
Panhou Lee
Juan Garcia
Nicole Wicker
Meadows Fund Scholarship
Romkaew and Karl Broehm
Crissi Bates
Natural Science Minority Academic Achievement Scholarship
The Phoebe R. and John D. Lewis Foundation
Xeng Vang
Lantrell Stewart
Carnita Lincoln
Sara Saleh
New Directions Scholarship
See "New Directions donors"
Lyiba Malik
Natalie Meyers
Jessica Gatzow
Madeline Schmidt
Brianna Adams
Amanda Niebauer
Corinne Kronschnabel
Lauren Campbell
Allie Habeck
Rachel Comande
Grace Mussell
Elia Rodriguez
Callen Shaw
Marie Freres
Sean Weaver
Christina Nolting
Miriam Whitenight
Morgan Klug
Naomi Raicu
Bruce Teale
Rachel Oelsner
Anonymous*
Tower View Investment Management Scholarship
Raman J. Ghei
Iman Curtis
Keiara Ulmer
Target MD Scholarship
Multiple Donors
Elizabeth Merkel
Anonymous*
Upwardly Mobile Mathematics Scholarship
Leonard Levine
Lily Levrault
Hannah Jorgensen
Victor Podlaski Polish Studies Scholarship
The late Victor Podlaski
Kacper Zaprzalka
Briant Novinska-Lois
William F. Halloran Scholarship
William and Mary Halloran
Lauren Ramsdell
Klaudia Rixmann
Paolo V. Iazzi Scholarship
Robin Pickering-Iazzi
Lilliana Re
Alyssa Fehrman
Communication
Amelia Lucas Trust Fund Award
Friends and Family of Amelia Lucas
Danielle Romo
Communication Department Student Support Award
Anonymous
Jaclyn Willenborg
Carrie Jones
Sierra Kane
Dathan Simpson
Emily Gerlikovski
Frank E. X. Dance Scholarship
John Johnson and Kathryn Dindia
Benjamin Stern
Sandra Ibraheem
Kathryn Gabryelczyk
Anonymous*
John Paul Jones Scholarship
Anonymous
Jillian Schemenauer
Sue Lim
John R. Johnson Scholarship
John Johnson and Kathryn Dindia
Cierra Stessl
Anonymous*
Melvin H. Miller Award
The late Melvin H. Miller
Jaclyn Willenborg
Jessica Kahlow
Lisa Roth
Michael Coker
Taylor Katz
Kari Pink
Allyson Hayden
Jesus Rivera
Joshua Holt
Carrie Jones
Benjamin Davis
Rachel Zawicki
Sue Lim
Megan Montgomery
Renee A. Meyers Scholarship
Friends and Family of Renee A. Meyers
Jessica Kahlow
Comparative Literature
Roy Arthur Swanson Comparative Literature Merit Scholarship
Friends and Family of the late Roy Arthur SwansonJill Landowski
Kieran Fendt
Economics
J.Walter Elliott Award in Macroeconomics
Friends and Family of J. Walter Elliott
Matthew Theobald
Department of Economics Undergraduate Alumni Scholarship
Anonymous, Linh Pham
Zachary Feldbruegge
Holahan Prize for Outstanding Teaching
See "Holahan donors"Joseph McCool
English
Alice Gillam Award
Friends and Family of the late Alice Gillam, Charles Hays
Gitte Frandsen
Creative Writing Faculty Legacy Award for Prose or Poetry
Multiple Donors
Molly Beckwith
Ae Hee Lee
Department of English Award
Martha and Gregory Jay
Akanksha Dasari
Edwin Millian
Dr. Donna Decker Scholarship
Friends and Family of the late Donna Decker, Nelda and Mort Blatt
Akanksha Dasari
Elizabeth Babbitt Memorial Scholarship
Family of Elizabeth Babbitt
Aleah Merriwether
Wil Steebs
Sundance Duchow
Nancy Belland
Anonymous* (2)
English Business Writing Award
Anonymous
Adriana Francois
Bailly Jamroz
Alan Young
English Department Poetry Prize
John Bolger, Neal and Carla Butenhoff, Linda Coleman, Thomas Allen Wetzel
Ae Hee Lee
Frederick J. Hoffman Award
Friends and Family of Frederick J. Hoffman
Bijan Salamati
James A. Sappenfield Fellowship
Friends and Family of James Sappenfield, Evelyn Sappenfield
Kristine Koyama
Kathryne Gargano
Zachariah Anderson
Angelyn Sommers
Thomas J. Bontly Fiction Award
Friends and Family of Thomas J. Bontly, Marilyn Bontly
Molly Beckwith
Tinsley Helton Dissertation Fellowship
Tinsley Helton Charitable Trust
Michael Larson
Virginia Burke Award
Multiple Donors
Imani Muhammad
Megan Biesmann
Phoebe Troeller
Alex Fuller
Elizabeth Hall
Malena Grimm
Aya Salhab
Amie Kabera
Siyan Chen
Maura Horgan
Abdulrahman Tareq Taha
Wlaydslaw Cieszynski English Fellowship
The estate of Jan F. Cieszynski & Estate of Renata M. Cieszynski
Beatrice Szymkowiak
Elizabeth Hoover
Molly Beckwith (Gutman)
Foreign Languages & Literature
Mariele Schirmer Scholarship in German
The estate of Mariele Schirmer
Jaymee Dhein
Schwertfeger Student Award
Ruth and Frederick Schwertfeger
Jordan Addison
Pang Lao
Julia Vascan
Klaudia Rixmann
French, Italian, & Comparative Literature
Emmanuelle Leah Fetter Memorial Scholarship
Anonymous
Catherine Strait
Mariele Schirmer Scholarship in French
The estate of Mariele Schirmer
Katie Bogie
Martha Best / Martine Meyer Scholarship
Francis and Rose Matusinec, Ellen and Michael Sostarich
Hailey Sisk
Catherine Strait
Geographic Information Systems (GIS) Program
GIS Student Competition Award
Multiple Donors
Gayantha Loku Kodikara
Morgan Moore
Geography
Greater Milwaukee Foundation Mary Jo Read Fellowship
Greater Milwaukee Foundation Mary Jo Read Fund
Minji Kim
So Hyung Lim
Susan Borchardt
Sakib Hasan
Dulmini Nadeesha Jayawardana
Catherine Heady
Sarah Ryniker
Gainbi Park
Amir Masoud Forati
Wei Fan
Andrew Schendl
Ryan Filbin
Trevor Iglinski
Jonathan Adsit
Alexandra Hamilton
Anonymous*
Greater Milwaukee Foundation Mary Jo Read Undergraduate Scholarship
Greater Milwaukee Foundation Mary Jo Read Fund
Tori Haydin
Madeline Flanner
Jack Kovnesky
Matthew Ruiz
Geosciences
Department of Geosciences Award
See "Dept. of Geosciences donors"
Gayantha Loku Kodikara
Katherine Greacon Nelson Memorial Scholarship
Multiple Donors
Kaden Berkhahn
Mason Jushka
L. Joseph Lukowicz Memorial Scholarship
Multiple Donors
Gayantha Loku Kodikara
Cullen Meurer
Mary H. Mursky Memorial Prize
The late Gregory Mursky
Jacob Rankin
Nelson Cherkauer Lasca Legacy Scholarship
Anonymous
Natalie McNall
Autumn Routson
Eduardo Luiz Menozzo Da Rosa
Ryan Blundon
Chase Glenister
Kayla Kopinski
Cheyanne Koran
Robert E. Gernant Memorial Scholarship
Friends and Family of Robert E. Gernant
Alexander Smith
Dr. Thomas S. Hooyer Award
Family, friends, and former students of Thomas S. Hooyer
Jiyan Hatami
Eric Schuemann
Scott Litwin
Wisconsin Geological Society Scholarship
Wisconsin Geological Society
Eric Schuemann
Devin Levang
History
A.T. Brown Award
The late Kay Brown and the family and friends of A.T. Brown
Kathryn Reuter
Nadia Tabit
Ahmad Family Scholarship
Diana Ahmad
Anonymous*
David & Diane Buck Fellowship
David and Diane Buck
Samuel Cocar
Ellen Healy Award for Graduate Studies
Ann Healy, Matthew Healy and Kimberly Coleman Healy
Kyle Starkey
Frank P. Zeidler Graduate Student Award
The late Victor Greene, Multiple Donors
John Harry
Frederick I. Olson Scholarship
Multiple Donors
Keziah Bland
J. David Hoeveler Merit Scholarship
David Hoeveler
Stephen Drena
Lucy Elizabeth Harper
Professor Bud Weare Scholarship
Anonymous, Walter and Juanita Weare
Anonymous*
Theodore Saloutos Award for PhD Dissertation Research in Amercan History
The late Florence Saloutos, Friends and Family of Theodore Saloutos
Patrick Hall
Journalism, Advertising and Media Studies
Dave Edwards Scholarship
Friends and Colleagues of Dave Edwards
Morgan Alwardt
Don Walker Memorial Scholarship
Milwaukee Press Club Endowment
Jena Kleindl
Dr. Donna Decker Scholarship
Family and Friends of Donna Decker, Nelda and Mort Blatt
Hayley Crandall
Francie and Albert Silverman/MPC Endowment Ltd. Scholarship
Milwaukee Press Club Endowment
Margaret Tews
Greater Milwaukee Foundation Journal Foundation Donald and Barbara Abert Scholarship
Greater Milwaukee Foundation Journal Foundation Donald and Barbara Abert Scholarship Fund
Kyla May
Grayson Sewell
Niko Barrientos
Greater Milwaukee Foundation Journal Foundation Walter Jay and Clara Charlotte Damm Scholarship
Greater Milwaukee Foundation Journal Foundation Walter Jay and Clara Charlotte Damm Scholarship Fund
Taylor Lepisto
Grace Andreakis
Brittany Johnson
Benjamin Stern
Grayson Sewell
Greater Milwaukee Foundation/Ione Quinby Griggs Journalism Scholarship
Greater Milwaukee Foundation/Ione Quinby Griggs Journalism Scholarship Fund
Brianna Schubert
Niko Barrientos
Tanner Duffney
Keith Spore Journal Communications Scholarship
Keith Spore and Journal Communications, Inc.
Elizabeth Charney
Louise J. Kordus Memorial Scholarship
The estate of Louise J. Kordus
Daniel Russo
Samuel Wisneski
Melissa Monier
Naomi Wilson
Briah Baker
Michael J. Petrick Journalism Scholarship
Mitchell Stewart
Samuel Dehring
Rafi and Zohreh Scholarship
Hassan Rafi-Zadeh and Zohreh Sotoodeh
Hannah Borchert
Jewish Studies
Alan D. Corre Judiac Studies Scholarship
The Corre Family
Anastasia Esther
George and Sylvia Laikin Prize
The late George and Sylvia Laikin
Bobbette Krueger
Jewish Studies Scholarship
Baye Foundation, Inc.
Kimberly Schultz
Bobbette Krueger
Denise Wadzinski
Elaina Nelson
Nathan and Pearl Berkowitz Jewish Studies Scholarship
Baye Foundation, Inc.
Elaina Nelson
Robert & Sylvia Grossman Award
Linda and Eli Frank
Denise Wadzinski
Linguistics
The Eckman Scholarship
Fred and Ellen Eckman
Tori Tran
Masters in Liberal Studies
MLS Scholarship
Eric Lochen
Elizabeth Coppola
Mathematical Sciences
Actuarial Science Student Support Scholarship
Anonymous
Sheldon Hess
Jada Morgan
Liangliang Shi
Courtney Hinrichs
Zachary Flom
Benjamin Nast
Alice Siu-Fun Leung Award
The estate of Alice Siu-Fun Leung
Wesley Hines
Jada Morgan
Olivia Peterson
Ernst Schwandt Memorial Scholarship and Teaching Assistant Award
The UWM Math DepartmentGrant Kopitzke
Austin Harris
William Braubach
Prayagdeep Parija
Kelsey Brouwer
Mathematical Sciences Research Excellence Award
UWM
Victoria Lang
Andrew Westgate
John Jurkiewicz
Prayagdeep Parija
Arka Banerjee
Andrew Frohmader
Megan Vance
Russell Latterman
Milliman Scholarship
Milliman US
Laura Jeske
Morris and Miriam Marden Award in Mathematics
The late Morris and Miriam Marden, Albert and Dorothy Marden
Grant Kopitzke
Khwanchai Kunwai
Weather Innovators Scholarship
Brewers Community Foundation, Milwaukee Metropolitan Sewerage District
Megan Biesmann
Anonymous*
Master of Public Administration
MPA Scholarship
Multiple Donors
Emelia Lien
Philosophy
Brin Award in Philosophy
Bradley Brin and Glenna Cose Brin
Yasmin Aydemir
Aaron Kruk
Barbara Walkowiak
Bethany Kim
Kenneth Galbraith
Prescott Jackson
Lucas Joshua Johnston
Richard W. Peltz Memorial Scholarship
Friends and Family of Richard W. Peltz, Dick and Judy Behling
Jacob Sapir
Alexandra Pascarella
William J. Seidler Scholarship
The late William J. Seidler
Sarae Lighthart
Tyler Clazmer
Brandon Williford
Physics
David Lichtman Memorial Fellowship
Friends and Family of the late David Lichtman
Netra Sharma
Sugato Ray
Narayan Dahal
Danylo Radevych
David Lichtman Research FellowshipPing JiangSinead Humphrey
Amanda Baylor
Gabriella Agazie
Pratyusava Baral
Akash Anumarlapudi
Department of Physics Research Excellence AwardUWMAlexander McEwen
Brandon Piotrzkowski
Alexandra Spaulding
Siddharth Mohite
Xiaoshu Liu
Shashwat Chandrashekhar Sardesai
Ian Brown
Ishwor Poudyal
Chaoran Zhang
Dammar Badu
Narayan Dahal
Gabriel Freedman
Casey McGrath
Joel Nowitzke
Anarya Ray
Sabita Sharma
Logan Prust
Roshanak Etemadpour
Dhruba Adhikari
Aritra Aich
Naresh Adhikari
Vinaya Valsan
Christian Parsons
Phillip Fossell
Anonymous* (3)
James M. Martin Memorial Scholarship
The Family of James M. Martin, Heiu Nguyen
Anonymous*
NANOGrav Scholar Research Award
Multiple Donors
Anna Ehlke
Sparrow Roch
Nicholas J. Papastamatiou Scholarship
Deborah Hanks, David Hanks and Genie Hainsworth
Logan Prust
Physics Fellowship
Multiple Donors
Sadia Rahman
Physics Foundation Award
Multiple Donors
Aliyah Sephrah Khan
Thomas Killeen
Prasanth Sukumar
Timothy Baker
Binh Thai Phan
Shashwat Chandrashekhar Sardesai
Planetarium Service Award
See "Planetarium donors"
Mia Dreher
Kieran Arnold
Nathaniel Schardin
Mohamed Maache
Jackline Kirungi
Tim Collins Memorial Scholarship
Friends and Family of Tim Collins
Jorge Solorzano Sandi
William Walters Memorial Scholarship
Darlene Walters and the Family of William L. Walters
Natalie Meyers
Political Science
Michael C. LeMay Pol Sci Scholarship
Michael C. LeMay
Emily Kern
Russell Bonfiglio Award
Friends and Family of the late Russell Bonfiglio
Eleanor Borden
Wilder Crane Memorial Scholarship
Friends and Family of the late Wilder W. Crane
Yunus Orhan
Psychology
Cialdini Fellowship
Robert Cialdini and Bobette Gorden
Richard Ward
Julia Tager
Ryan Sullivan
Greta Minor
Kathryn Balistreri
Benjamin Katz
Cayla O'Hair
Yourim Kim
Department of Psychology Scholarship
Multiple Donors
Ana Ballesteros Garcia
Ryan Thiede
Emily Stein
Carly Borchardt
Geena Melone
Diversity Committee Award
Multiple Donors
Amy Lang
Elisabeth Webb
LINK Fellowship
Sarah Nesbit
Cindy Petros
Michelle Zancanaro
Psychology Department Award
Multiple Donors
Brianna Young
Chandler Zolliecoffer
Benjamin Katz
Richard Warren Prize
Multiple Donors
Greta Minor
Tiffany Polzin
Carnita Lincoln
Marie Enderle
Anonymous*
Public & Nonprofit Administration
John Palmer Smith Scholarship
John and Valerie Palmer Smith
Emilie Rackovan
Antonina Johnston
Nonprofit Management General Scholarship
Bader Philanthropies, Inc., Jill Pelisek
Emilie Rackovan
Antonina Johnston
Sophia Torrijos Magee
Carl Bahneman
Anonymous*
Spanish & Portuguese
Meta Steinfort Scholarship
The estate of Meta Steinfort
Adea Agolli
Hannah Miller
Translation
Translation and Interpreting Studies Scholarship
Julien Rosso
Mary Cameron Harrah
Urban Studies
Henry W. Maier Award
Pamela Fendt
Daniel Benson
Xiaohan Gu
Melissa Ulrich
Kacee Ochalek
Women's and Gender Studies
Florence L. Healy Women's Studies Scholarship
Matthew Healy and Kimberly Coleman Healy
Anonymous* (2)
Women's & Gender Studies Award
Multiple Donors
Elizabeth Hjelle
Katlyn Merkle
Bridget Gibley
Kayla Daspit
Zoe Colip
Suzanne Schultz
Anonymous* (2)

*Name withheld at student’s request

Holahan donors: Anonymous, Janardhanan Alse, Nicholas and Lenore Burckel, Dennis Carr, Tristan Coughlin, Christopher Fletcher, Majid Haghani Rizi, John Heywood and Gretchen Miller, Anni Huang, Uchechukwu Jarrett, Safoora Javadi, Swati Kumari, Sahar Milani, Jessica Milli, Amirhossein Mohammadian, Rebecca Neumann, Sujata Saha, Eduard Storm, Zheng Wang, Donald Williams

Planetarium donors: Kevin Barnes, Matthew Blake, Samantha Blake, Anthony and Vicki Cecalupo, Dianne and Terence Creighton, Gregory Gonia, Victor Grossi, Kathleen Klein, Sam, Gallagher and Elisabeth Markman, Bev Molitor, David Ogden, Patrick Reilly, Scott Silet

New Directions donors: Anonymous (3), Vincent J. Adesso, David Anderson, Mohsen Bahmani-Oskooee, Patricia Bock, Schuyler Boggio, Andrew R. Bond, Christopher Brace, Katherine Bruch, Ross Cecil, Sharon Chaimson, Rashmi Chugh, Kathryn Craffey, Kenneth Culver, Francis Curin, Donald Daeke, Sally Derrwaldt, Hernando Diaz-Arauzo, Raymond Dzelzkalns, Eileen Eagan, Jennifer Edmondson, Danielle Farina, Angela Ferrill-Browne, Michael Fleissner, Teresita Garza, Frederick Geimer, Nathan Gilman, Gregory Gnadt, Patricia Goldstein, David Gustafson, Joseph Hackett, David Herrewig, Sally Heuer, David Hoeveler, Paul D. Humke, Reinhold J. Hutz, Hans Isakson, Heather Jahnke, Connie Jo, Jennifer Johnson, Rosemary Karnowski, Bhagirath Katbamna, Richard Kirchen, Barbara Klockow, Carol Klockow, James Kochan, Ronald Komas, David and Nancy Korn, Carolyn Kowalski, Heide Kraus, Joanne Kriege and Ted Robinson-Myers, Steven Krull, Karl Kubo, Daniel Kult, Nancy Landis, Jeanne Langenberg, Susan Larson, Mary Lenz, Megan McGee and John Bedalov, Michael McGee, Mark McGuire, Christine and David Mechenich, Ruth Meilander, Harlan Mickelson, Paul Moderacki, Nicholas Molek, John Monnier, Jose Moreno, Cori Myers, Walter Nencka, Carlyn Nischeir, Nataliya Palatnik, Ellen Perkett, David Petro, Marcel Piatek, Eric Pohl, Cynthia Pritchard, Lester Proctor, Donald Radtke, Manjula Ramareddy, Mandy Ramlow, Elizabeth Reed, Kathleen Reese, Eileen Richards, Anton Rifelj, Michele Robinson, Marlene Rochwerger, Julio J. Rodriguez-Luis, Kurt Rogahn, Cleophis Rucker, Barbara Rucks, Steven Rudman, Kelly and Matthias Rupp, Steven Ryder, Larry Sattler, Rosemary Schreoter, Ruth Siebenlist, Philip Sims, Richard Sjolund, Daniel Smart, Michael Sobczak, Cynthia Sommer, Ms. Patricia G. Spira, Michael Stoneman, Karen Strom, Michael L. Thaller, Amy Turim, The Late Roselie Van Deuren, Jennifer Vandenplas, Gilbert G. Walter, Craig Wambold, Kenneth L. Watters, Paul Weske, Dexter Whittinghill, Merry Wiesner-Hanks, Elise Wilson, Heidi Woehlck, Mary Zaborski

Dept. of Geosciences donors: Brian and Nola Brennan, Douglas Cherkauer, Kevin Doyle, Milton and Sharon Gere, John and Kathleen Kachelmeyer, Marion Malinowski, William Meddaugh, Dave Oxley, Tatar Family Foundation, Wisconsin Geological Society


We would additionally like to thank those donors who have generously chosen to include Letters & Science scholarships in their estate plans.
Anonymous (12)
Brenda Avadian, M.A. ’80, ’82
Dr. Brian Bear ’81 and Dr. Laurel Bear ’81
Barbara Bernhardt-Roth ’73, ’75 and Roy Paul Roth ’73
George A. Boyer
John and Mary Emory
Eleanor Greenfield ’75 and Dr. Sidney Greenfield
Arlene J. Hansen ’62, ’71
William A. Horstman ’67, ’75
Carrie Hoye ’86 and Jeffrey Hoye
Gale E. Klappa ’72 and Judi Klappa
Michael C. Le May ’66, ’67
D.A. Leonard ’69
Michael W. Shore ’78
Dr. Gilbert G. Walter