2019 Student Research Poster Competition:

Turning it up to 11!

An event so big we hosted it at the Union! $11,000 in prizes was awarded as we celebrated eleven years of high-impact student research. 

The Student Research Poster Competition is a highlight of our academic year. Doing research and presenting findings to an audience of professional engineers underscores the distinctive opportunities students have here at one of the nation’s top research universities – a rare opportunity that adds to the prestige of the journey to becoming a UW-Milwaukee Engineer.

Thanks to all of the student researchers, faculty advisors, judges and sponsors who made the event a resounding success!

Congratulations to all students for a tremendous showing of your work. The 2019 Student Research Poster Competition Awards went to:

Graduate

First Place:

Tianyao Ding, Mechanical Engineering; In-Situ Observation of Lithium Dendrites in Lithium Metals Anodes (Deyang Qu)

Second Place:

Tarek ElGammal, Mechanical Engineering; Architecting Advanced Analysis-Led Design Methodology (Ryoichi Amano)

Third Place:

Mohammad Rizwen Ur Rahman, Mechanical Engineering; Numerical Study on the Effect of Dielectrophoretic Single Particle Trap Geometry (Woo-Jin Chang)

Honorable Mention:

Hadi Akbarihaghighat, Electical Engineering; Taxi of Energy to Support Microgrid as an Energy Storage Device (Adel Nasiri)

Ghazal Azarfar, Electrical Engineering; A New Algorithm: 3D Chemical Infrared Imaging (Carol Hirschmugl)

Lizeth Ortiz Reyes, Materials Science; Performance of Alumina-Forming Alloys Under Repeated Coking and De-Coking Cycles (Ben Church)

Students’ Choice:

Farnaz Hajiahmadifoomani, Electrical Engineering; Optical Imaging to Assess Metabolic Changes in Kidney Transplant Animal Model (Mahsa Ranji)

Undergraduate

First Place:

Anthony Pierson, Mechanical Engineering; A Narrow-Track, Tilting, Recumbent Bicycle with User-Controllable Variable Stability (Andrew Dressel)

Second Place:

Andrew Thompson, Computer Science; Digital Inline Holographic Microscopy Sensor for Pathogen Detection (Marcia Silva)

Third Place:

Violet Ahnen, Materials Science; Verification of Alumina Formation on AFA Stainless Steels (Ben Church)

Honorable Mention:

Catelyn Scholl, Computer Science; Using Gestures to Resolve Lexical Ambiguity in Storytelling with Humanoid Robots (Susan McRoy)

Hella Willis, Electrical Engineering; Fiber Optic Magnetic Field Sensor Based on Magnetostrictive Actuation and Improved Design (Chiu Law)

Patrick Zastrow, Civil Engineering; Regeneration and Reuse of Natural Porous Filter Material Following the Capture and Recovery of Phosphate Ions (Marcia Silva)

Students’ Choice:

Miguel Jaimes, Materials Science; Effect of Environment on the Oxide Layer Formation in AFA vs CFA Materials (Ben Church)

Mike Krauski Memorial Award

Anthony Pierson, Mechanical Engineering; A Narrow-Track, Tilting, Recumbent Bicycle with User-Controllable Variable Stability (Andrew Dressel)

Departmental Awards: Graduate

Biomedical Engineering: Justin Womack; Metal Foams to Regrow Bones (Ben Church)

Civil & Environmental Engineering: Shamsi Mosharraf Trisha; Smart Mobility, Smart Campus: From MaaS (Mobility as a Service) to M.A.A.S. Mobility, Accessibility, Adaptability, Safety) (Jie Yu)

Computer Science: Namita Singh; Predicting Hospital Length of Stay in Intensive Care Unit (Rohit Kate)

Electrical Engineering: Farnaz Hajiahmadifoomani; Optical Imaging to Assess Metabolic Changes in Kidney Transplant Animal Model (Mahsa Ranji)

Industrial & Manufacturing Engineering: Shabnam Lashkari; Sequencing Triple-Spreader Crane Operations: Mathematical Formulation and Genetic Algorithm (Matthew Petering)

Materials Science & Engineering: Murtatha Jamel; Advancing Alloying System for Biomedical Application (Hugo Lopez)

Mechanical Engineering: Jingyu Si; The Design and Investigation Zinc-Air Flow Battery with Automatic Control System (Phase III) (Deyang Qu)

Departmental Awards: Undergraduate

Biomedical Engineering: Nicole Vigon; Temporal-Spatial Gait Characteristics in Youths with Hypermobile Ehlers-Danlos (Brooke Slavens)

Civil & Environmental Engineering: Rosalba Huerta; Off-Spec Fly Ash in Concrete Applications (Konstantin Sobolev)

Computer Science: Nathan Kohls; Cybersecurity of Connected and Autonomous Vehicles (Lingfeng Wang)

Electrical Engineering: Nathan Swanson; Magnetostritive Response of Cellulose Nanofibril Composites (Chiu Law)

Industrial & Manufacturing Engineering: Dora Richardson; Gerrymandering: Drawing the Line (Matthew Petering)

Materials Science & Engineering: Olivia Rush; Novel Porous Adsorbent for the Removal of Heavy Metals from Water (Marcia Silva)

Mechanical Engineering: Anthony Pierson; A Narrow-Track, Tilting, Recumbent Bicycle with User-Controllable Variable Stability (Andrew Dressel)

 

Questions? Please contact Wendy Pero (pero@uwm.edu).

Need tips on how to create a poster? Learn more here.

View video highlights from the 2018 event.