Student Research Poster Competition Winners
A Decade of Discoveries

Every student who entered this competition – everyone’s hard work is worthy of acknowledgment. Your research addresses many of society’s pressing challenges and illustrates the curiosity, passion and abilities of students who attend one of the nation’s top research universities. Congratulations to everyone who entered!

  • 2017
    • Graduate
      • First Place: Ali Bakhshinejad
      • Second Place: Yaojun Wang
      • Third Place: Soheil Hosseini
      • Honorable Mention: Axam Elyasigorji
      • Honorable Mention: Mohammad Rashidi
      • Honorable Mention: Yihan Xu
      • Students’ Choice: Sourav Das
    • Undergraduate
      • First Place: Ameralys Correa
      • Second Place: Emily Gerstein
      • Third Place: John Mortimer
      • Honorable Mention: Nisrit Pandey
      • Honorable Mention: Christopher Spiewak
      • Honorable Mention: Andrew Thompson
      • Students’ Choice: Anne Barlas
    • NEW: Mike Krauski Memorial Award : Andrew Thompson
  • 2016
    • Graduate
      • First Place: Ali Bakhshinejad
      • Second Place: Rex Chin-Hao Chen
      • Third Place: Fereshteh Bashiri
      • Honorable Mention: Nazanin Maani
      • Honorable Mention: Mandana Sheikhzad Saravani
      • Honorable Mention: Mahya Sheikhzadeh
      • Students’ Choice: Vikas Singh
    • Undergraduate
      • First Place: Emily Gerstein
      • Second Place: Aleksey Yermakov
      • Third Place: Anne Barlas
      • Honorable Mention: Robert Hansen
      • Honorable Mention: Trishika Santebennur
      • Honorable Mention: Christopher Spiewak
      • Students’ Choice: Gonzalo Couto-Lain
  • 2015
    • Graduate
      • First Place: Erika Pliner
      • Second Place: Dongqing Pan
      • Third Place: Alexa Hernandez Principe
      • Honorable Mention: Junling Xie
      • Honorable Mention: Ahmad Pahlavan Tafti
      • Honorable Mention: Seyedmohammad Shams
      • Students’ Choice: Jingyi Zhang
    • Undergraduate
      • First Place: Jud Riggins
      • Second Place: Aleksey Yermakov
      • Third Place: Jesse Nechodom
      • Honorable Mention: Quinn Porter
      • Honorable Mention: Luke Steinbach
      • Honorable Mention: Steven Acker
      • Students’ Choice: Jud Riggins
  • 2014
    • Graduate
      • First Place: Whitney Linz
      • Second Place: Qianyi Zhang
      • Third Place: Cunyu Zhao
      • Honorable Mention: Blake Johnson
      • Honorable Mention: Salman Karbasi
      • Honorable Mention: Junling Xie
      • Students’ Choice: Guihua Zhou
    • Undergraduate
      • First Place: Ryan Frazier
      • Second Place: Alexa Hernandez
      • Third Place: Aleksey Yermakov
      • Honorable Mention: Brady Moe
      • Honorable Mention: Matthew Cowap
      • Honorable Mention: Dung Pham
      • Students’ Choice: Brady Moe
  • 2013
    • Graduate
      • First Place: Scott Muzenski
      • Second Place: Leah Enders
      • Third Place: Ahmadreza Baghaie
    • Undergraduate
      • First Place: Ryan Frazier
      • Second Place: Patrick Stepanski
      • Third Place: Alexa Hernandez
  • 2012
    • Graduate
      • First Place: Carlton Reeves
      • Second Place: Zheng Ge & Patrick Kelly
      • Third Place: Reyhaneh Sepehr & Kevin Staniszewskie
    • Undergraduate
      • First Place: Elise Uphoff
      • Second Place: Patrick Stepanski
      • Third Place: Arielle Walker
  • 2011
    • Graduate
      • First Place: Huilei Zhao & Qiang Zhai
      • Second Place: Justin Effinger & Joe Komorowski
      • Third Place: Rossana Rivero Guidez, Adrianna Eason, Alex Cain, Morteza Janbaz, Brandon Patterson and Nihar Talati
    • Undergraduate
      • First Place: Paul Sisneros
      • Second Place: Vitostix And Vijolom III, Guatemala
      • Third Place: Joe Balloni
  • 2010
    • Graduate
      • First Place: Tan Liu
      • Second Place: Menaka Abeygunawardena
      • Third Place: Andrew Dressel
    • Undergraduate
      • First Place: Andrew Hastert & Hector Fuentes
      • Second Place: Joseph Pfannes
      • Third Place: EWB@UWM
  • 2009
    • Graduate
      • First Place: Omar Martinez & Andrew Ruzek
      • Second Place: Marcia Silva & Sandra McLellan
      • Third Place: Michael Brzeski
    • Undergraduate
      • First Place: Julie Cease
      • Second Place: Quejchip, Guatemala
      • Third Place: Taran Bedi & Tony Darelius, Sunderam Krishnan